Сьогодні маю настрій розповісти вам про книгу “Дюна” Френка Герберта. Так вже сталось, що на екрани вийшла чергова екранізація цієї книги і подейкують, дякую мої джерелам, що вона вийшла досить непоганою. Сама дивитись поки не берусь, бо хочу спершу почитати книгу і вам раджу. Але берусь за читання не просто книги, а графічного роману, бо страшно люблю такі альтернативи. Тільки гляньте, яка ж вона красива.
Події «Дюни», науково-фантастичного шедевру Френка Герберта, розгортаються у далекому майбутньому в розкиданому поміж зорями феодальному суспільстві. Вони розповідають історію життя Пола Атріда, відколи він з родиною приймає правління над пустельною планетою Арракіс — єдиним джерелом найважливішої та найціннішої речовини в космосі.
Вперше “Дюна” побачила світ у 1965 році і до наших часів перетворилась у цілий всесвіт, в який входить більше десятка книг, декілька коміксів, п’ять відеоігор та однієї настільної гри, ну і декількох різних екранізації. Сам автор встиг написати лише шість книг, які склали основний цикл “Хроніки Дюни”, а його працю продовжив син, що в співавторстві з відомим фантастом Кевіном Андерсоном через п’ять років після смерті батька вирішив розширити його всесвіт.
Історія книги бере початок в далекому 1957 році, коли невдаха автор-фрілансер Френк Герберт вирішив написати статтю для журналу про спроби Міністерства сільського господарства США зупинити розповсюдження дюн з піску поблизу міста Флоренс, штат Орегон. Для цього вони вирішили засидити бархани пісколюбом піщаним. “Піщані хвилі такі ж небезпечні, як і припливні, - писав він у листі своєму агенту, - вони навіть можуть спричинити смерть”. Автора настільки захопила ідея перетворення пустелі в зелену екосистему, що найближчим часом він забув про статтю і почав вивчення пустель та культур народів, що там проживають.
Результатом досліджень стали два невеликих романа - “Світ Дюни” та “Порок Дюни”, які були опубліковані частинами на сторінках восьми випусків журналу Analog Science Fact & Fiction в 1963-1965 роках. Але як і всі письменники, Герберт дуже критично відносився до своїх творінь, саме тому він вирішив переписати ці дві частини об’єднавши їх в один великий роман. Після такого рішення автор стикається з проблемами. Проблема була в тому, що в середині шістдесятих років в американських видавництвах побутувала думка, що шанувальники фантастики не читають грубих книжок, тому рукопис з 700 сторінок “Дюни” викликала лише хвилю скептицизму. Френк отримав більше двадцяти відмов, перш ніж романом зацікавилось філадельфійське видавництво Chilton. Цікавим є той факт, що це видавництво не те що не друкувало фантастику до цього, воно в принципі займалось друком спеціалізованих автомобільних журналів та посібників по ремонту двигунів.
“Дюна” починала потроху набирати популярності і навіть здобула декілька престижних нагород у своєму жанрі, але справжній успіх прийшов після того, як Ace Books видало більш дешевий варіант книги в м’якій палітурці. Популярність, наче сніговий ком, що котиться з гори, наздоганяла Герберта і через декілька років автора буквально завалили проханнями написати продовження. Довго не думаючи він погодився на таку пропозицію і таким чином світ побачили шість книг про “Дюну”. В планах письменника була і сьома частина, завершальна частина циклу, але смерть наздогнала автора раніше ніж він встиг завершити роботу.
Розповім вам трішки про дії в романі, обіцяю без спойлерів. Отже, дії “Дюни” розгортаються в далекому майбутньому нашого всесвіту в феодальній імперії, де голови аристократичних сімей б’ються за вплив під пристальним наглядом жорстокого Падишаха-Імператора. По класиці сюжету, боротьба ведеться за планету Арракіс, на якій добувають Прянощі - найбільшу цінність у всесвіті, без якої немає ні торгівлі, ні медицини, ні самої цивілізації. Меланж дозволяє продовжувати життя, дає можливість бачити майбутнє, а ще вона життєво необхідний для міжзіркових польотів - в світі “Дюни” заборонені комп’ютери та штучний інтелект, а всі важкі математичні розрахунки проводяться генетично розвинутими людьми - ментатів, а прянощі дозволяють навігаторам космічних кораблів прокладати шлях в складних напрямках через міжзірковий простір.
Кажуть, той хто контролює Меланж, контролює весь всесвіт. А такий контроль хочуть здобути всі, і тут починається заворушка на цьому підгрунті. Далі ще сама не розібралась хто кому який родич, тому розповідати вам не берусь, але ви завжди можете почитати книгу. Там для вас відкриється багато таємниць, тай інтригами Герберт явно не нехтував. А тоді вже можна сміливо бігти дивитись екранізацію, що ж там такого назнімали і змінили режисери.
Варто зазначити, що видавці української версії постарались і зараз можна придбати чотири частини фантастичної саги. Їх ви з легкістю можете знайти за вигідними цінами на сайті інтернет-гуртівні Bookopt.
Бажаю вам вдалих покупок на Bookopt і приємної подорожі у фантастичний світ “Дюни”.
Bookopt - читати модно!