Шевченківський комітет завершив приймання творів, висунутих на здобуття Національної премії України 2025 року. Перший тур серед номінованих творів розпочнеться у листопаді, а поки ознайомимось з прецедентами, книги яких представлені на Bookopt.
Тут були ми
Артур Дронь – поет та військовослужбовець. Його вірші написанні без лишнього пафосу, любов’ю та вдячністю, не позбавленні підтекстів та примушують задуматись: що життя та любов, надія та майбутнє можливі, бо «Тут були ми». Збірка, присвячена людям, які служили разом з автором і загинули на фронті, без вживання прямо слова «війна», обережно порушує питання пам'яті про кожне окреме життя, яке забрала росія, з уривками листів, які військові отримали від дітей – це і є найкращий спосіб говорити про складні часи.
Мінлива хмарність з проясненнями
Світлана Поваляєва — українська журналістка, письменниця та поетка. «Мінлива хмарність з проясненнями» - збірка, де перепалилось життя в тилу та на фронті. Присвячена синові Світлани, Романові Ратушному — українському громадському діячеві, журналісту, військовому-добровольцю, який брав участь у боях за Київ та в деокупації Київської області, визволяв Тростянець і воював на Сумщині та загинув у бою під Ізюмом 8 червня 2022 року – це поезія, яка гарно характеризує наше життя зараз: найчастіше хмарно, але іноді пробиваються щасливі моменти «з проясненням».
Наречена
Історія кохання, де переплелись містичні події та старовинні обряди. Головна героїня — молода дівчина, що намагається знайти своє місце у світі, але стає частиною давнього ритуалу і тепер її доля сплітається із загадковим юнаком. У романі поєднуються елементи магічного реалізму, українських народних традицій та психології, що наповнює історію неповторною атмосферою. «Наречена» - це не лише про кохання, але й про особистий вибір, силу жіночої природи та пошук ідентичності на тлі забутих обрядів та прихованих істин
Пісня відкритого шляху
Роман про дорослішання, самопізнання та пошуки власного шляху. У центрі роману молодий хлопець, колишній кріпак з українського села Гнат Ружковський, який після служби на Кримській війні потрапляє в Америку і воює на боці Півночі у громадянській війні. Разом з колишнім рабом Семом він відправляється в подорож Америкою, яка стає для мандрівників способом втечі від власних страхів та пошуком ідентичності. Це книга про те, як подорож стає засобом пізнання себе.
Колекція
Юрій Іздрик — український прозаїк, поет, культуролог. До збірки поезія увійшли вірші, що після оприлюднення на Фейсбуці зібрала понад 600 вподобайок. Також книга проілюстрована графічними роботами поета, оригінали яких давно розійшлися приватними та інституційними колекціями, натомість для цього видання автор власноруч збагатив репродукції доданою реальністю олівцевого експромту. Тобто «Колекція» у всіх сенсах – чи щонайменше у двох – колекційне видання.
Нагадаємо, 2022 року Шевченківську премію з літератури отримала Тамара Горіха Зерня за роман «Доця», 2023 — Катерина Калитко за збірку поезій «Орден мовчальниць», 2024 — Ярина Чорногуз і Дмитро Лазуткін за поетичні збірки «dasein: оборона присутності» і «Закладка» відповідно.
Bookopt – читати модно!