Інтернет гуртівня книг №1 в Україні
Інтернет гуртівня книг №1 в Україні знижка активується при збільшенні суми кошика
Екошопери Новинки

Дитячий садок Монтессорі: що це і кому підходить така методика виховання?

    Часто я чула про цю новітню методику виховання дітей, вправи вдома з звичайними речами, часто чула про неї в програмі “Супермама” на СТБ, і так, я дивлюсь такі передачі. Але ніколи не задумувалась в чому саме її суть і підійде моїй майбутній дитині саме методика Монтессорі. Я знаю, що всі батьки дуже відповідально відносяться до вибора дитячого садка, адже там дитина буде проводити щонайменше половину свого дня. Важливо, щоб дитина почувала себе там комфортно і отримала максимальну кількість інформації та користі. Отже сьогодні, ми будемо розбиратись що такого особливого в методиці Монтессорі і чи варто обирати саме такий садок для своєї дитини.

     Почнемо ми вивчення цього питання з засновниці. Марія Монтессорі - італійська лікарка та педагогиня, яка вже сто років тому винайшла власну методику виховання дітей. Спочатку вона зосередила свої практики на дітях з особливостями розвитку, а потім заснувала методику для всіх інших. В чому полягає суть методики Монтессорі та які плюси і мінуси цієї системи в Україні. 

У чому суть методики Монтессорі

     Виховати в дитині особистість, а не навчити її конкретним навичкам - основна мета методики Монтессорі. Це філософія виховання цілісної особистості, яка впевнена в собі та знає, як отримувати знання, а не здобуття навичок до яких звикли навчати у звичайному дитячому садочку. Завдяки цій методиці дитина виростає впевненою в собі, відкритою та не закомплексованою. Впевнена в собі особистість з легкістю оволодіє всіма потрібними навичками в майбутньому і не буде відставати у навчанні, навіть якщо вона не вивчила абетки чи таблиці множення раніше. Навчання маленькими кроками з раннього віку дають дитині необхідну базу, щоб у майбутньому оволодіти більш конкретними вміннями. 

Чим садок Монтессорі відрізняється від звичайного?

Педагоги не є центром класу

     Прийшовши в такий садок ви не зустрінете звичайних педагогів. У підході Монтессорі вони не є центром класу, що віщає певні знання, як ми звикли сприймати в школі чи університеті. У звичайній системі навчання викладач є центром транслювання знань, а дитина незалежно від того, вбирає вона ці знання чи ні, має завдання отримати їх від викладача. У монтессорі-класі педагог не є центром класу, а знаходиться на рівні з дітьми. Він нічого не розповідає, він не передає знання. Завдання вихователя – підготувати роботу (ігри) для дітей. Якщо система в класі вже налаштована й діти знають, що таке Монтессорі, педагога в класі може й не бути. Він залишає роботу дітям, і вони самі знають, що з цим робити. Педагог готує матеріали для заняття, щоби дитина потім сама відкрила та зрозуміла, що з цим робити. Наприклад, у монтессорі-класі вихователь не пояснює дитині: «Дивися, це стакан, у ньому вода. Тобі потрібно взяти цю воду та перелити її в інший стакан». Буде стояти таця, на якій буде стакан, а на ньому стрічкою будуть наклеєні декілька відміток. Дитина може сама попрактикуватися та зрозуміти, що їй потрібно налити воду до тієї чи тієї відмітки. Вихователь спостерігає за дітьми та готує матеріали для заняття відповідно до інтересів дитини. Якщо дитині цікаві рослини, то він готує матеріали ботанічного спрямування. Педагог не керує процесом і не вказує, що робити, просто спостерігає та очікує коли малюк зацікавиться чимось конкретним. Оскільки в класі немає “головного”, відповідно немає покарань за неправильні рішення, завдяки чому в садку виховують в дітях самодисципліну.

Самостійна робота

    У звичайному садку діти приходять і грають іграшками, то в садку Монтессорі день починається з трьох годинного робочого періоду. Дитина має сама придумати собі заняття. Ніхто її не розважає, немає ніякого інтертейменту. Зараз існує така проблема, що в багатьох дітей розсіяна увага. У діток дуже багато іграшок, мультфільмів, купа інформації, і через такий об’єм усього вони не можуть упоратися й довго концентруватися на чомусь одному.

     Ніхто не розважає дітей, адже це не передбачено в методиці Монтессорі.

     Дитина має сама відчути, що зараз хоче та що їй цікаво. У перший день вона може не знати, чого хоче, і це нормально. Вихователь може допомогти й просто звернути її увагу на те, чим займаються інші. Наприклад, дитина побачить, що хтось лущить горішки, і буде знати, що можна лущити горішки. Потім, якщо їй схочеться, вона буде це робити.

     Також самостійно ознайомитись з цією методикою ви можете з книги “Монтессорі. 150 занять із малюком удома. 0–4 рокид'Есклеб Сільві.

     Про методику Монтессорі чули практично всі батьки. Однак далеко не у всіх є змога забезпечити своєму малюкові навчання у спеціальних закладах, які працюють на основі цієї методики. Проте є хороша новина: для забезпечення всебічного розвитку дитини не обов’язково віддавати її в «монтессорівський» дитсадок чи водити в групи — це можна робити самому вдома. Допоможе в цьому книга з методичними порадами «Монтессорі. 150 занять із малюком удома. 0–4 роки».

     Автори книги пропонують методичні пояснення до занять і безпосередньо вправи, кожна з яких містить детальний опис матеріалів і засобів та спосіб виконання. Під час занять використовуються звичні й наявні в побуті предмети: посуд, природні матеріали, підручні засоби тощо. Вже в перші місяці життя ваша дитина зможе опановувати важливі навички, які закладуть підґрунтя для подальшого гармонійного розвитку. Замовити книгу можна за вигідною ціною на сайті Bookopt просто зараз.

Поетапне зонування навчання 

    У садку Монтессорі є різні зони: зона практичного життя, зона мови, зона математики, зона біології. Найлегше, із чого починають усі, – це практичне життя. Це щось, що діти можуть бачити в побуті, але до чого їх удома не допускали, бо вони ще нібито маленькі. Діти можуть чути: «Овочечистку не чіпай: це небезпечно», «Воду не бери: розіллєш». У садку Монтессорі все зовсім інакше. На заняттях діти працюють із чистками для моркви, горіхоколами. Це все лежить у тацях, і на різних роботах вони цим займаються. Діти вже бачили, як батьки вдома мили посуд або наливали воду, як зав’язувати шнурки чи застьобувати блискавку на куртці. Можливо, дитина ще не вміє зав’язувати шнурки, бо для неї це робили батьки, але вона знає, що з цим потрібно робити. У садку Монтессорі діти опановують і самостійно вчаться робити те, що вони вже знають й бачили. І далі діти починають цікавитись іншими зонами де вчать букви, математику і все інше.

Віковий розподіл між класами

    Класи розділено за віком: від 0 до 3 років і від 3 до 6 років. Такий розподіл зумовлений особливостями мозкового та фізичного розвитку дітей. До трьох років більше уваги приділяється розвитку мовлення, дрібної моторики.

    У групах 3–6 років старші діти допомагають молодшим, а молодші беруть приклад зі старших. Коли діти вчаться з однолітками, вони можуть не до кінця розуміти, навіщо вони зараз учать ці звуки, наприклад. А коли трирічний малюк учить звуки, він бачить, як старші діти вже читають книгу, і розуміє, що він учить звуки, щоби потім читати, як інші старші діти. Тобто дитині стає зрозуміло, що це не просто звуки, відірвані від реальності, а звуки, які в майбутньому дадуть навички, які вона хоче отримати.

Самодисципліна 

    Перший раз педагог розповідає дитині, як працювати з цією роботою й на власному прикладі показує можливі правила. Наприклад, педагог розливає воду, бере губку й повільно витирає воду, повільно вижимає та показує, куди покласти ганчірку. Дитина це бачить і розуміє, що, якщо розіллє воду, то може взяти губку й так само витерти те, що розлила. Немає такого, що педагог каже дитині, що вона повинна щось зробити. Педагог може лише нагадати дитині, щоб вона щось доробила, якщо відволіклася.

    Система Монтессорі не про те, що дитина має слухатися педагога, вона має прислуховуватися до себе та своїх бажань. Коли діти потрапляють у соціум, де всі стрибають і бігають, вона за своєю природою приєднується до цього. Так само, коли дитина потрапляє в ситуацію, де всі діти сідають за стіл їсти, де кожен приніс собі тарілку, чашку, вона так само втягнеться в цей процес і візьме тарілку, чашку та сяде їсти.

    Спробувати самим попрактикуватись можна разом з практичною книгою з наліпками ”Монтессорі: світ досягнень. На фермі. Моя перша книжка з фантастичними наліпками”.

 

   Книжку створено за популярною методикою Монтесорі. Вона містить ігри та вправи, спрямовані на розвинення дитячих пізнавальних здібностей на основі вільного вибору. Діти навчаються розпізнавати характеристики різних сільськогосподарських та лісових тварин, садових рослин в ігровій формі, малюючи по лініях, розфарбовуючи, вирізаючи картинки та використовуючи наліпки. Купити її можна, як завжди, на сайті інтернет-гуртівні Bookopt.

Як проходить день в садку Монтессорі? 

    Три години в дітей триває цикл занять Монтессорі, потім вони грають на вулиці в ігри, які їм подобаються: хтось копирсається в землі, хтось садить кріп, хтось збирає полуницю. Потім вони повертаються в садок і самі накривають собі на стіл і їдять. Після обіду малюки сплять, а в старшій групі хто хоче спить, хто не хоче – не спить. Після сну в дітей продовжується робота в класі, але більш групова та творча: вони малюють або готують разом якийсь проєкт. Наприклад, якщо вони вивчають метеликів, тоді хтось малює метелика, хтось його вирізає, хтось має написати щось про нього. Тобто діти займаються спільною творчістю. Після цього вони йдуть на гуртки.

Чи складно дітям із садка Монтессорі адаптуватися до інших правил?

   Що організованіший клас, то довше діти разом, то більш налагоджений процес. Найскладніше 1 вересня, коли збирається група, де кожна дитина прийшла зі свого світу й треба пояснити, що тут ми робимо так, а тут – так. Але коли проходить час і всі діти знають, що робити, і приходить одна дитина, яка ще цього не знає, вона дуже швидко втягується, оскільки бачить, хто що робить, і вчиняє так само. Якщо дитина бачить, що всі знімають куртки самі, вона теж знімає куртку сама. Дитина розуміє, що, якщо всі це роблять, отже, і вона зможе.

    Діти дуже розумні, і вони знають, як поводити себе в певних обставинах. Існують різні моделі поведінки, до яких дитина підлаштовується. Удома вона поводить себе так, як звикла, і приходить у садок, де є інші правила, і поводить себе так, як вимагає цього місце, у якому вона знаходиться. Ми бачимо, у яких дітей удома діють інші правила. Діти, яким батьки самі знімають куртки, у садку, можливо, будуть робити це повільніше, але вони будуть це робити.

    Для деяких діток садок Монтессорі може бути, навпаки, віддушиною. Хтось може пів години мити руки в садку, бо вдома батьки їх підганяють, щоби робили це швидше. У садочку Монтессорі дитина робить усе в ритмі, у якому їй комфортно. Вона може повільно намилювати руки, розглядати мило, змивати, потім знову милити руки, і її ніхто не підганяє. Ми даємо дитині час зрозуміти, що її ніхто не підганяє, і потім вона награється цим милом і починає мити руки вже швидше.

Чи є недоліки в методиці Монтессорі?

    Монтессорі була проти казок, у яких є вигадані персонажі. Це було обумовлено тим, що, на її думку, дітей не можна обманювати. У певному віці діти ще не можуть розрізняти правду від вигадки, тому сприймають усе за дійсне. Якщо дитині сказати, що Колобок живе в Італії, вона в це повірить і буде так думати. Засновниця методу була проти цього.

    У нашому садку Монтессорі є казки, але вони трохи інші. Наприклад, у нас є казка про ввічливу Ламу. На прикладі цих казок ми показуємо, як увічливо себе поводить Лама, і діти можуть брати з неї приклад. Монтессорі була би проти такого, але з часів появи її методики пройшло багато років і дещо змінилося. Якщо сто років тому цей метод не мав жодного недоліку, то зараз вводяться деякі зміни, оскільки за цей час було багато нових відкриттів і стало більше відомо про особливості дитячого розвитку.

    Існує думка, що методика Монтессорі не розвиває уяву та творчість у дітей, але це не так. Монтессорі не була проти розвитку уяви, а навпаки, саме для розвитку уяви вона зробила безлиці дерев’яні предмети. Дитина може гратися деревинкою, уявляючи ніби це вертоліт, лялька або коник. Граючи коником, вона має один варіант іграшки – коник. А завдяки нібито безлицим дерев’яним предметам вона може розвивати свою уяву.

    Усі матеріали Монтессорі мають свій сенс. Наприклад, рожева башта складається з кубів різного розміру – від більшого до меншого. Найбільший куб більший рівно на розмір попереднього. Складаючи цю башту, дитина створює асоціативний ряд і бачить, осягає різницю великого та маленького. Є матеріал, який називається «червона штанга», на прикладі якого дитина засвоює поняття довгого та короткого.

    Проблема полягає в тому, що в Україні поки немає монтессорі-шкіл. Ми відстаємо в системі Монтессорі, як порівняти із західними країнами. Раніше вона була заборонена в нас тому, що в Радянському союзі не підтримували ідею виховувати особистість, а система Монтессорі якраз базується на філософії виховання окремої особистості.

Джерело: the-village.com.ua