«Найбільший секрет, відомий усьому світові,
полягає в тому, що більшість з нас кажуть ТАК,
коли насправді хочуть сказати НІ…»
(Джон Нейсбіт).
Зізнайтеся, вам теж важко відмовити близькому родичу чи колезі у наданні послуги за рахунок вашого часу та зусиль? Ви часто шкодуєте про те, що погодилися щось зробити для сім’ї чи компанії, коли насправді усе внутрішнє єство волало, що не варто? У вас буває кепський настрій після переговорів, у яких вас загнали в глухий кут, і ви погодилися на збиткові для вас умови? Тоді книга від фахівця у царині перемовин, керуючого у Світовій програмі переговорів Вільяма Юрі «Сила позитивного НІ» написана якраз для вас.
Переклад зроблено на високому рівні, тож книга читається легко, ніби на одному диханні, хоча й зачіпає непрості питання. У перемішку з теорією автор наводить вдосталь життєвих прикладів з власного досвіду медіатора у конфліктах на Близькому Сході, у Європі, Азії та Африці, а також посилається на досвід визначних особистостей, таких як Воррен Баффет, Джеймс Берж (компанія Johnson & Johnson), Магатма Ґанді, Роза Паркс та інші.
Ви, мабуть, замислилися, що означає «позитивне Ні»? Процитую автора, бо краще слів не підібрати: «Позитивне НІ, якщо коротко, - це «Так! Ні. Так?». Перше Так виражає ваші інтереси, Ні заявляє про вашу силу, а друге Так підтримує стосунки. Таким чином, позитивне Ні зрівноважує силу й стосунки заради ваших інтересів». (мал.1)
Книгу розділено на три розділи, які відповідають етапам процесу:
1) як підготувати позитивне ні;
2) як донести позитивне Ні;
3) як довести справу до результату, перетворюючи опір іншої сторони вашому Ні на прийняття. Адже, сказавши Ні, ми не обриваємо спілкування, а навпаки переходимо до його результативної частини. Таким чином, ми отримуємо свободу робити те, що ми насправді хочемо, а не те, що змусило нас робити наше оточення.
Дуже непросто відстоювати свої інтереси, особливо з особами-маніпуляторами, тому автор наголошує на важливості метафоричного «виходу на балкон» або взятті перерви до відповіді іншій стороні, бо якраз поспіхом можна ухвалити несприятливі для себе рішення. Тож, якщо не знаєте, сказати Так чи Ні, то найкращою відповіддю буде «Зачекайте хвилинку». Не бійтеся взяти час на роздуми, особливо, якщо це рішення зачіпатиме ваші інтереси. І не забувайте продумати План Бе, щоб впевненіше почуватися на переговорах, чи то з діловим партнером, чи то з дитиною-підлітком.
Словом, книга дуже достойна для прочитання, її можна розбирати на цитати та керуватися нею у повсякденному житті. Рекомендую усім! І нехай ваші інтереси будуть захищені Вашим позитивним Ні!
Леся Солейл